Lesz miért várni a júniust. Egyrészt a magyar labdarúgó-válogatott 44 év után vehet részt újra az Európa-bajnokságon, másrészt az első nyári hónapban 20-tól 24-ig kerül sor a júniusban átadásra kerülő Dabasi Utánpótlás Centrumban az FCBEscola Soccer Camp Dabasra.
A nagyszabású esemény nem csupán a helyi gyermekek számára bír különleges értékkel, hanem a magyar futballnak is előrelépést jelenthet, mégpedig sokféleképpen. Az alábbiakban Kucsák Istvánnal, az FC Dabas utánpótlás-vezetőjével járjuk körbe alaposan a témát.
– Kérdezném is rögtön, hogyan jött az ötlet, kinek a fejéből pattant ki a remek gondolat? Mert reálisan gondolkodva azt talán merészség volna feltételezni, hogy a spanyol FC Barcelona kereste meg az FC Dabast a táborral kapcsolatban.
– Első körben a Barcelonában élő Mari Zoltán – a 13 éves ifjabb Mari Zoltán több mint két éve Barcelonában focizik – és családja vetette fel számunkra, hogy szervezzünk egy Barcelona-tábort – felelte Kucsák István. – Mivel többször megfordultunk a katalán városban, arra jutottunk Dabas város polgármesterével, egyben egyesületünk elnökével, Kőszegi Zoltánnal, hogy jó gondolat, valamint kiválóan illik egy Barcelona-tábor a klub jövőbeni terveibe. Szeretnénk az FC Dabasnál a közösség, a család, valamint a játék – ezen belül természetesen a labdarúgás – hármast a lehető legszorosabbra fűzni, elsősorban az utánpótlás tekintetében. Felvetettük az ötletet az FC Barcelonánál, és négy-öt megbeszélés, tárgyalás, valamint két év után eljutottunk a megfelelő szintre, és idén februárban megkaptuk a szerződéstervezetet.
– Segített a színvonalasnak ígérkező tábor létrejöttében, hogy a klubnál dolgozó Dajka Lászlónak vannak spanyolországi kapcsolatai?
– Dajka László szerepvállalása később vetődött fel, ő nem játszott szerepet a tábor megvalósításában.
– Végeztek egyfajta előtanulmányt, avagy nagyjából hány résztvevő fiatallal számolnak? Egyáltalán van maximum-limit, ami fölött már nem tudnak újabb jelentkezőnek helyet biztosítani?
– Természetesen végeztünk egy egyszerű igényfelmérést, hogy mennyien érdeklődnének a táborban való részvétellel kapcsolatban. Első körben több száz jelentkező, érdeklődő volt, akik jelezték, hogy szeretnének részt venni a Barcelona-táborban. Nyilván az időpont és a pontos részvételi feltételek ismeretében már nem tud mindenki eljönni, aki előzetesen szeretett volna. A tábor egyhetes idejére 216 fő a maximum, ennyi gyermeket tudunk fogadni. 12 fős csoportokban végezzük a gyakorlatokat, foglalkozásokat, tehát a minimumlétszám ennek megfelelően alakulhatott volna, de úgy látjuk, bőven lesz jelentkező.
– Elképzelhető, hogy sztárvendéget, valamelyik katalán klubnál pallérozódó topjátékost fogadja Dabas városa június 20. és 24. között?
– Mindenképpen gondolkodtunk vendégek meghívásában. Jelenleg is folynak a beszélgetések, tárgyalások, levelezések díszvendégek, ismert sportolók, sportvezetők meghívása okán. Egyértelműen számítunk a Kubala-család valamelyik tagjára, Vincze Ottóra, míg Nyilasi Tibor, valamint Dunai Antal a Magyar Labdarúgó Szövetség részéről kap felkérést részünkről. Emellett reményeink szerint Tajti Mátyás és ifjabb Mari Zoltán is jelen lesz, hiszen nekünk ők a követendő példák.
– Manapság egyre divatosabb a lányok körében is a futball, ami nem feltétlenül baj. Bár a felhívásban nyilván nem véletlenül fogalmaztak úgy, hogy 6 és 16 év közötti gyermekek jelentkezését várják, lehetséges, hogy külön csoportot kell létrehozniuk a lányoknak? Egyáltalán a gyengébbik nem képviselői ugyanolyan feladatokat végeznek a tábor ideje alatt, vagy van erre speciálisan, erre az esetre kidolgozott edzésmódszer?
– A Barcelona utánpótlásától 36 játékosonként érkezik egy felkészítő edző, tehát hat fő, valamint egy szakmai vezető jön Spanyolországból. Az ő munkájukat segíti majd 20-24 magyar – elsősorban a dabasi utánpótlásban dolgozó – szakember, edző, felkészítő. A Barca hitvallása szerint ,,A játék mindenkié, a futball mindenkié, a Barcelona mindenkié”. Ennek szellemében a lányokat és a fiúkat együtt kívánják oktatni, valamint a nem igazolt és a társ-sportágakból érkezőket is teljesen együtt tanítjuk majd a teljesen aktív igazolással rendelkező labdarúgókkal. Természetesen kor szerint lesz szelekció, és a tábor kézikönyve rugalmasan kezeli az eltöltött időt is. Ez alatt azt kell érteni, ha például a legkisebb gyermekek délelőtt részt vettek egy foglalkozáson, akkor igény esetén délután alternatív programon szerepelhetnek, ami egyértelműen kötődik a sporthoz, a labdarúgáshoz, de nem az általunk elképzelt és megszokott edzésben kell mindenáron gondolkodni.
– Az nagyszerű, hogy a magyar gyerkőcök kis túlzással megtanulnak katalánul, ami a futballt, illetve annak alapjait illeti, de vajon mit adhat mindez a Dabasra érkező szakembereknek?
– Az egész tábor szinte teljesen franchise-rendszer szerint működik. A világon 72 hasonló esemény van évente, amit az FC Barcelona felügyel. Létezik egy hivatalos kézikönyv, amelyben minden apró és minden fontos részlet egyaránt meg van határozva, a lehetséges szponzori háttértől kezdve az engedélyezett hirdetéseken keresztül a szülők és a kilátogató vendégekre vonatkozólag. Alapvetően ma már nincs őrületes csoda, amelyhez ne lehetne hozzáférni, vagy ne lehetne megtudni, ha bárki igazán kíváncsi az adott információra, gyakorlatokra, eszmeiségre vonatkozólag. A különbség elsősorban abban rejlik, ami az egészet körülveszi, ami a gyermekeket és a felnőtteket jellemzi a hét minden napján, minden órájában és percében. Sokan tudják, hogy egy FC Barcelona utánpótlás-edzésen a gyermekek a 60 percből 55-58-at százszázalékos intenzitással, csak a labdarúgásra koncentrálva használnak fel. Azt gondolom, Magyarországon ez a szám a legtöbbször ötven százalék alatt van. Hogy ezt miként lehetne megváltoztatni, az hosszabb téma, de ennek a megoldását nem lehet ellesni, papírra vetni és egy hét múlva elővenni, ezt csak úgy lehet, ha szinte minden pillanatban ezek szerint élsz, dolgozol, gondolkodsz, és ha ezt nagyon sokan így csinálják, akkor megszülethet egy klub, amely „más, mint a többi”. Valahol ez lenne a Barcelona-filozófia egyik legfontosabb eleme.
– Mit gondol, a tábor ideje alatt javában zajló Európa-bajnokságnak lehet bárminemű elszívó hatása a táborra, vagy a kettő átvitt értelemben kiegészíti, illetve ki kell, hogy egészítse egymást?
– A magyar válogatott szereplése az Eb-n és egy Barcelona-tábor együtt kiváló alkalom arra, hogy eszmét, identitást és jövőképet adjunk gyermekeink kezébe. Azt gondolom, a két esemény jól megfér egymás mellett, sőt, próbáljuk majd mindkettőt kellőképpen reklámozni, és pozitív értelemben folyamatosan hangsúlyozni, felhasználni.
– A táborozó gyermekek közül a legtehetségesebbeknek van lehetőségük akár Spanyolországban is megmutatniuk magukat, vagy erről nincs és nem is lehet szó?
– Tudunk olyan példáról, hogy hasonló táborból hívtak már meg Barcelonába játékost, hogy saját szemével láthassa azt, amiről hallott egy héten keresztül. Mi itt Dabason ezt eddig saját erőből szerveztük meg, egy évvel ezelőtt nyolc utánpótláskorú játékost és négy edzőkollégát utaztattunk Barcelonába és a város megtekintése mellett edzéseket, valamint mérkőzéseket néztünk meg szakmai és jutalomútként.
– A közelmúltban említette, mennyi időt tölt nap mint nap a futballal. Túlzok, ha azt állítom, a nyári időszakban Kucsák Istvánnak nem 24, hanem 36 órából kellene állnia egy napnak?
– Dabason 20 aktív edző- és technikai jellegű munkát végző kollégám, valamint 8-10 fős személyzet a vezetőséggel együtt évek óta azért dolgozik, hogy hasonló események kerüljenek megrendezésre a magyar futball fejlődése érdekében. Rengeteget dolgozunk a labdarúgásban, de sok száz hasonló embert ismerek az országban, és bátran mondom, sokan erőn felül teljesítünk, teljesítenek. Az említett 36 óra biztosan kevés lesz a nyári időszakban egy napra, de jó kollégákkal és szorgos, előregondolkodó, szervező munkával sokat lehet spórolni. Az említett FCBEscola Soccer Camp Dabas szervezése mellett folyik egy U13-as nemzetközi torna szervezése – szintén egy barcelonai csapat, valamint a velünk szerződésben álló Ferencváros részvételével –, valamint az elmúlt hét évhez hasonlóan lesz Dabas Focitábor is. Emellett éppen szervezés alatt van a Magyarok a Barcáért című film exkluzív levetítése, valamint a többéves projektünk, a Dabasi Utánpótlás Centrum – ami azt gondolom, országos szinten is kiemelkedő épület lesz – június 11-ei átadó ünnepsége is, amit összekötünk az éves dabasi szezonzáróval, amikor is körülbelül 500 fő lesz a sporttelepünkön. A gyermekek érdekében ezekért a programokért dolgozni felelősség is, de elsősorban megtiszteltetés számomra, hiszen a magyar labdarúgás szinte születésem óta hozzám tartozik, ám inkább én tartozom hozzá csakúgy, mint sok ezer magyar kollégám.
A fenti interjú ezen sorok írójától megjelent a Sportszelet 8. lapszámában.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: